Měna a ceny v Severním Irsku

Barbora Smoradová 19. Duben 2012 - 22:18

Irský ostrov je rozdělen na dvě části. Severní Irsko (severovýchodní část) patří pod vládu britské královny Alžběty II., zbytek ostrova je Irská republika (Irsko). Mezi oběma částmi můžete přejíždět bez obav, nikde mezi nimi na ostrově nenajdete hraniční nebo celmí přechody, můžete se tak pohybovat zcela volně. Jediné, na co si musíte dát pozor, jsou platidla.

V Severním Irsku se platí anglickou, neboli britskou librou (se skotskou librou, která se vydává jen ve Skotsku v Irsku neuspějete). Irové emitují i své vlastní irské bankovky, které platí na území Severního Irska, vypadají jinak než libry anglické, ale směnný kurz je stejný, tedy 1 britská libra má stejnou hodnotu jako 1 irská libra.

Britská libra

Anglické libry poznáte tak, že na každé bankovce je ztvárněna Alžběta II. v různém věku. Irské libry tuto tradici nesdílejí: setkáte se s různými jinými irskými hodnostáři. Doporučujeme vyměnit si irské libry za britské ještě na území (Severního) Irska, české směnárny totiž nepřijímají irské libry na směnu zpět na české koruny. Pokud Vám obchodníci vydají irské libry, stačí je požádat o britské klasickou větou: “British pounds, please.”

 

Pokud Vám náhodou tyto irské libry zbydou, na území Irska se dají vyměnit za britské bez poplatku v bankách. Ukázky liber: http://www.britishnotes.co.uk/news_and_info/irishlatest_news/index.php

Co se cen týká, Severní Irsko není drahou zemí v porovnání s jinými zeměmi Eurozóny.

 

Ceny v Severním Irsku se pohybují:
Chléb: 0,65-1,5 libry
Jablka/kg: 1,65-2,5 libry
Limonáda 2l: 1-3 libry
Mléko: 1 libra
Těstoviny 500g: 1-2,5 libry
Čokoláda: kolem 1 libry
Brambory 1kg: 1-3libry
Mufin 4ks: 1-2 libry
Ceny masa se velmi liší
Oblečení: od 2 liber-x (mnohem levnější než v České republice - výhodné na nákupy)

 

V Irské republice (Irsku) s librami neuspějete. Irsko je členem Evropské Unie a od roku 2002 se platí eury. V “pohraničních” oblastech se můžete setkat s tím, že jsou ceny uvedeny v eurech i librách, ale málokdy obchody v Irsku přijímají i libry. V Severním Irsku jsou už postupně schovívavější a přistupují i k eurům. Pro váš lepší pocit si s sebou ale berte obě měny.